
Megosztások
Lilla
Hogyan vannak jelen a barátaink az életünk különböző szakaszaiban?Hol többet, hol kevesebbet találkozunk velük, mégis nagyon fontosak; "idegen" emberek. Nem köt hozzájuk semmilyen dokumentum, - szerződés vagy eskü, - mégis meghallgatnak és megerősítenek minket. Vígasztalnak, ugyanakkor tükröt is tartanak elénk, ha kell. Azért járunk össze, mert mindkettőnknek ad ez a kapcsolat: egyszerűen csak szeretjük egymást. És mindig a legjobbkor telefonálunk.
A barátság a lelkek közti legközelebbi kapcsolat. Barátom lehet nem csak a kortársam, hanem édesanyám, édesapám, a gyerekem és a párom is. Vannak csodálatos pillanatok, amikor kilépünk a családi szerepeinkből, és összekacsintunk egy mélyebb, emberi szinten. Barátok azok, akiknek nincsenek titkaik egymás előtt. Mindent meg tudnak osztani egymással. Barátom az, aki előtt a lelkem nyitva van. A barátság olyanfajta nyitottságot jelent, amit másokkal nem tudok megteremteni. Ez a »láss belém, neked megengedem«, és a »nyisd ki magad, tudod, hogy előttem lehet« mondatokkal megfogalmazható állapot. A barátság az egyetlen olyan emberi kapcsolat, amely szabad választással jön létre. A barátság születése mindig együtt jár azzal a kimondatlan érzéssel, hogy találkoztunk már valahol. Azért választjuk őt, mert ismerős. Ez sejtelem, nem biztos, hogy így van – sohasem tudhatjuk, hogy mitől találunk otthonra egymásban. Amikor a barátomhoz megyek, akkor hazamegyek.Arra a kérdésre, ki az igazi barátom, könnyű felelni. Ha valaki az éjszaka közepén felhív, hogy bajban van, s én azonnal kiugrok az ágyból, majd mosdatlanul, kábán elmegyek hozzá: ő a barátom. Maga a tény, hogy éppen engem hívott, jelzi, hogy számára mit jelentek – s hogy én odarohantam, gondolkodás nélkül, mutatja, hogy mit jelent számomra ő. A barátommal szeretek együtt lenni. Ha másokkal vagyok, akár a legjobb társaságban is, előbb-utóbb az órámat nézem. A kapcsolatot "tartani" kell – mondjuk. Én mégis azt tapasztalom: ha egy igazi barátommal tíz év után találkozom, ugyanott tudom folytatni a beszélgetést, ahol abbahagytuk.A barátság lényünk legbelsejéből ered. Rokonlelkek együttrezgése ez. Ritkán éljük meg, és könnyen összetévesztjük a haverral, a munkatárssal, néha a jó ismerőssel is. Barátod az, akit mélységesen megértesz. Nem tudtok egymásnak hazudni. Túl közel vagytok egymáshoz.
Szentírási idézetek (Attila)
Sír 6,5-17; Sír 9,14-15; Sír 12,8-9; Sír 19,7-17; Sír 22,24-32; Sír 27,17-24; Sír 37,1-6;
Péld 3,28-29; Péld 17,9; Péld 18,1; Péld 18,24; Péld 27,6; Péld 27,9-10;
Imarészlet (Attila)
/Ötödik eukarisztikus ima/
Miatyánk (közös imádság)
Megosztás (Sanyi)
Megosztásomban az egyik barátomról meséltem. Ő korábban olyan dolgokat mondott, ami miatt nagyon megsértődtem. De később beláttam, hogy igaza volt, és hogy csak az én érdekemben mondta el a véleményét őszintén.
Kérdések
- Mi az, amit még a legjobb barátodnak sem tudnál megbocsátani?
- Mit tennél, ha egy nagyon jó barátodnak/barátnődnek ugyanaz a lány/fiú tetszene meg, aki neked?
- Előfordult már veled, hogy a barátodból ellenséged lett? Vagy fordítva? Ha igen, hogyan történt?
- Sorolj fel néhány dolgot, ami a baráti társaságod minden tagjára jellemző!
- Hogyan mutatod be Krisztust - mint barátodat, - azoknak az ismerőseidnek, akik még nem ismerik Őt?
- Szerinted létezhet barátság férfi és nő között?